Asztalitenisz vagy pingpong: két különböző kifejezés, de a szabályaik megegyeznek. Egy kis eltéréssel: a pingpong az általunk ismert értelemben véve egy szabad játék, így te döntöd el, hogy az alábbi játékszabályok szerint fogsz-e játszani. A pingpong egy olyan játék, amely során minden egyes játszmában új szabályokat próbálhatsz ki!
Amennyiben nem klubban játszol, alakítsd át bátran a szabályokat a saját ízlésed szerint. Találj ki új szabályokat, de ügyelj arra, hogy, minden játékos ugyanezeket a szabályokat kövesse! Az alábbiakban a különböző játékterek nyújtotta lehetőségekről lesz szó.
AZ ISKOLA
Az asztalitenisz-tudomány elsajátításának első színhelye az iskola, ahol az oktató megtanítja neked a pontos szabályokat, az első mozdulatokat, az első lépéseket, hogyan tartsd az ütőt stb.
A KLUB
A következő lépés a tudomány elsajátításában klubokban, a pingpong-tudás templomaiban történik majd. Ott fejlesztheted a pontosságodat, a technikádat, a gyorsaságodat és mindenekelőtt a koncentrációs képességedet.
A KERT
Az első találkozás a labdával leggyakrabban a kertben történik. Itt mindegy milyen szabályok szerint játszol, a lényeg, hogy minden játékos ugyanazokat kövesse.
A LAKÁS
Ha a cél továbbra is az adogatás öröme, de mondjuk esik az eső, vagy csak nincs hol játszani, akkor a lakásban, egy kisebb asztalon, vagy egy asztalra szerelt Rollnet pingponghálóval játszhattok.
KI NYERI A MÉRKŐZÉST?
A mérkőzés 3 nyert játszmáig tart: az a játékos nyer, aki először ér el 3 játszmában 11 pontot. Magasabb szinten, egyéni versenyeken a mérkőzés 4 nyert játszmáig tart.
A SZERVA, AZAZ AZ ADOGATÁS MEGKEZDÉSE
A labdának mindkét térfélen pattannia kell egyszer. Ha a labda hozzáér a hálóhoz, az „net” -nek minősül, és újra kell indítani a szervát. Átlósan adogatni csak párosban kötelező. Egyéniben bármilyen irányba lehet adogatni. Minden játékosnak 2 egymást követő szervája van. 10:10 után a játékosok felváltva adogatnak. Az ütőnek és a labdának a játékfelület felett és az alapvonal mögött kell elhelyezkednie. A dobást felfelé tartott, nyitott, lapos tenyérrel kell végrehajtani, és a labdának legalább 16 cm magasra kell repülnie. A dobás függőleges irányú legyen. A labdának mindig láthatónak kell lennie. Ha a szabályok bármelyike nincs betartva, az pontvesztéssel jár.
A SZERVA UTÁN
A szerva után a labdát fogadó játékosnak hagynia kell, hogy a labda egyet pattanjon a saját térfelén. A labdát közvetlenül az ellenfél térfelére kell visszaütnie, úgy, hogy az ne érintse a hálót. Nincs ok pánikra, akkor sem, ha a labda érinti a hálót, a lényeg, hogy pattanjon egyet az ellenfél térfelén is. Az asztal szélének érintése sem változtatja meg a játék menetét; ahogy a háló érintése esetén is, a labdát a fogadónak kell visszaütnie. Ezek a szabályok a mérkőzés végéig minden adogatásra vonatkoznak.
…PÁROSBAN
A fentebb ismertetett szabályokon kívül 3 további szabályt kell betartani:
– az adogatás mindig átlósan történik, az adogató jobb térfélrészéből a fogadó jobb térfélrészébe,
– a labdát a csapat két tagjának felváltva kell visszaütnie,
– minden játékosnak felváltva, kétszer kell adogatnia. A1 játékos kétszer adogat B1 játékosnak. B1 játékos kétszer adogat A2 játékosnak. A2 játékos kétszer adogat B2 játékosnak. B2 játékos kétszer adogat A1 játékosnak, és így tovább.
MIT NE TEGYÜNK…AZ EGÉSZ JÁTSZMA ALATT
A játékos pontot veszít, ha:
– többször hagyja a labdát a saját térfelén pattanni, ~- az ütője egy ütés során többször érinti a labdát, ~- labdája nem érinti az ellenfél térfelét, ~- játék közben elmozdítja az asztalt, ~- szabad kezével hozzáér az asztalhoz, ~- reptében üti vissza a labdát, ~- visszaüti a labdát, amely az asztal oldalán (szélén) pattan.
A HÜLLŐK GYŐZELME A VILÁG FELETT, AVAGY A HIDEGVÉR DIADALA
Még egy utolsó tanács, mielőtt ütőt ragadsz: őrizd meg a hidegvéred! Az első labdamenetek alkalmával, néha nehéz lesz az asztalra visszaütni a labdát. Az első 2-3 játék során koncentrálj az adogatásokra, anélkül, hogy pontot akarnál szerezni. Azt szoktuk mondani: „Keep it in play”(Tartsd játékban a labdát). Ne
próbáld ki túl hamar a smash (leütés), top-spin (pörgetés) és egyéb ütéseket, különben félő, hogy felhúzod magad, vagy a játékpartnered agyára mész. Az elsődleges cél: maradj higgadt, amikor visszaütöd a labdát. Nagyon (nagyon) gyorsan fogsz fejlődni, és azon a napon, amikor egy klub tagjává válsz, rá fogsz jönni majd, hogy gyakran ez a higgadtság az, ami megkülönböztet téged a többiektől a mérkőzéseken. Addig is, ne feledd, hogy az oldalon található szabályok az asztalitenisz hivatalos szabályai; ha nem hivatalos keretek között játszol, nyugodtan alakítsd a szabályokat ízlésed szerint, hogy megalkosd a saját pingpong játékodat!