Az úszás az egyik legjobb módja annak, hogy erősítsd az izmaidat, javítsd az állóképességedet, és közben kíméletes legyél az ízületeiddel. Nemcsak sport, hanem életmentő készség is. Ha azon gondolkodsz, hogy milyen úszásnemet gyakorolj, jó helyen jársz!
A négy alapvető úszásnem
Négy alapvető úszásnem létezik:
- Gyorsúszás
- Mellúszás
- Hátúszás
- Pillangó
Gyorsúszás
A gyorsúszás a leggyorsabb és leghatékonyabb úszásnem, amelyet gyakran alkalmaznak versenyeken. Ez a stílus a mellúszásból fejlődött ki, és dinamikus, áramvonalas mozdulatokat használ.
- Hogyan néz ki?
Hason fekve úszol, váltott kézmozdulatokkal és ritmusos lábtempóval. Az arcod időnként a vízbe merül, de a légzés egy oldalsó fordulattal történik. - Kinek ajánlott?
Azoknak, akik gyorsan szeretnének haladni, vagy szeretnék fejleszteni az állóképességüket.
Ez az úszásnem mindközül a leggyorsabb haladást teszi lehetővé. A láb ollózó mozgást végez, közben az arc lefelé néz a medence alja felé, a kezek a fej fölé emelkednek, és malomkörzéshez hasonló mozdulatokat végeznek. Először kinyújtuk a kezünket, majd letoljuk a víz alatt egészen a combunkig. A levegővétel úgy történik, hogy oldalra fordítjuk a fejünket, mindig abba az irányba, amelyik karunkkal éppen húzunk. Minél erőteljesebben toljuk a kezünket a víz alatt annál gyorsabban haladunk, mivel ez adja a sebességünket, melyet kiegészít a lábtempó. Amire figyelni kell gyorsúszás közben, hogy a tenyerünk mindig lefelé nézzen, mivel ezzel fogjuk a vizet, illetve az ujjak össze legyenek zárva. A belégzést minden második, vagy harmadik kartempónál végezzük, fejünkkel mindig oldalirányba fordulva. A sebességünk nem attól, függ, hogy hány karcsapást végzünk egységnyi idő alatt, hanem hogy milyen a tecnikánk.
Mellúszás
A mellúszás a legnépszerűbb úszásnem, főként azok körében, akik a kényelmes, lassú tempójú úszást részesítik előnyben. Ez a stílus könnyen megtanulható, és kiválóan alkalmas kezdőknek.
- Hogyan néz ki?
A test vízszintes helyzetben van, a kéz- és lábmozgások pedig szinkronban történnek. A mozdulatok a béka ugrására emlékeztetnek. - Kinek ajánlott?
Ideális azoknak, akik még csak most tanulnak úszni, vagy pihentető edzésformát keresnek.
A mellúszás a leggyorsabban megtanulható úszásnem mind közül. Amikor úszni tanulunk akkor először ezzel fogunk találkozni. Az úszósport korai szakaszában is legfőképpen a mellúszás volt elterjedt. Azonban ahogy a sportversenyek fejlődésnek indultak, a technikák is folyamatosan változtak. A mellúszás során mindkét lábunkat a béka mozgásához hasonlóan használjuk, eközben karjainkkal egy szívformát írunk le. A gyakorlat végén a kezünket kinyújtjuk, a fejünket a vízbe helyezzük, és egy kicsit siklunk a felszínen. Ezt a folyamatot ismételjük folyamatosan. A mellúszás a legösszetettebb mind közül, levegővétele az úszásnemek közül mégis az egyik legkönnyebb. Technikája a mellúszó kartempóhoz kapcsolható. Amikor húzás alatt kiemelkedünk a vízből, akkor veszünk levegőt. A mellúszást úgy is kivitelezhetjük, hogy miközben a lábunk és a karunk mozog, fejünk kint van a vízből végig egyáltalán nem tesszük bele. Mivel a karunkkal folyamatosan toló mozdulatot végzünk, így a vállizmokat erősíti, a lábmunkának köszönhetően – mivel folytonos rúgó mozdulaotokkal tudunk előre haladni, a láb izmaira is nagy hatást fejtünk ki.
Hátúszás
A hátúszás az egyetlen olyan úszásnem, ahol végig a hátadon fekszel, és a fejed kint van a vízből. Ez segíti a nyugodt légzést, miközben javítja a testtartást és erősíti a hátizmokat.
- Hogyan néz ki?
A karok váltva lendülnek a fejed fölött, a lábak pedig egyenletesen rúgnak. Az arcod végig a víz fölött marad. - Kinek ajánlott?
Azoknak, akik szeretnék javítani a gerincük egészségét, vagy kényelmesen szeretnének úszni légzési nehézségek nélkül.
A hátúszás olyan úszásnem, amelyet hátunkra fordulva kell végezni, karunk és lábunk pedig ollószerűen egyszerre mozog. Úszás közben a menetiránynak háttal helyezkedünk el, így nem látjuk, merre haladunk. Karunkkal felváltva végzünk körkörös mozdulatokat. Amikor a karunk a vízben van, toló mozdulattal haladunk előre. A lábunkkal végzett folytonos ollozó mozgás pedig ezt felgyorsítja. Mivel itt karunk toló mozdulata adja a lendületet, próbáljuk mindig minél nagyobb erővel tolni a vizet, és minél mélyebbre húzni, ezért úszás közben egy kicsit mindig oldalra fordulunk a toló mozdulat után. A fej eközben nem mozdulhat el oldalirányba, annak egyesenen kell állnia. Ha a fej elmozdul úszás közben, érdemes egy kissebb tárgyat, például egy májkrémesdobozt ráhelyezni, és ezzel gyakorolni a hátúszást.
A hatékony, és tökéletes hátúszás elsajátítása nem egyszerű, mert figyelni kell a forgó vállakra és hogy a vízben minél mélyebbre nyúljunk. Az is fontos, hogy helyesen tarstuk a kezünket és a fejünket. Figyeljünk arra úszás közben, hogy a hasunk, lábfejünk és a vállunk egy vonalban legyenek, ez legyen a kiinduló helyzet. Ha ez megvan, akkor elkezdhetjük a lábunkat fel le mozgatni, majd hozzá kell koordinálni a kar mozdulatait. Ezt próbáljuk összehangolni, és ha már jól megy, minél gyorsabban haladni a vízben! Hátúszásnál a forduló, úgy történik, hogy a fal előtt hasra fordulunk, majd összegörnyedve érkezünk meg a fal tövébe, ahol egy bunkfenccel fodulunk meg úgy, hogy ezt követően fejünk ismét a plafon felé forduljon. Ügyeljünk arra, hogy a talpunk a falhoz érjen, és jól el tujuk lökni magunkat.
Pillangóúszás
A pillangóúszás a legnehezebb úszásnem, amely erős technikai tudást és jó fizikai kondíciót igényel. Ez a stílus az egyik leglátványosabb is, köszönhetően az erőteljes, szinkron mozgásoknak.
- Hogyan néz ki?
A karok szimmetrikusan mozognak előre, miközben a test hullámzó mozdulatokat végez, és a lábakkal delfinszerű tempót hajtasz végre. - Kinek ajánlott?
Haladó úszóknak vagy azoknak, akik szeretnék fejleszteni az egész testüket és fokozni az erőnlétüket.
A négy úszásnem közül a legfiatalabb. Ezt a mozgásformát a német származású Erich Rademacher találta ki. A sportoló mellúszás közben mindkét karját kiemelte a vízből, és így nyúlt be a falhoz, amikor célbaért. Ebből kifolyólag nagyon sokáig a mellúszás lábtempóját használták hozzá. A FINA csak 1952-ben ismerte el negyedik úszásnemként. A pillangót ma a következőképpen ússzák: a karokat a fejünk fölé emeljük, majd onnan mind a kettőt egyszerre letoljuk a víz alatt. Ezután rögtön mindkét kart kiemeljük a vízből, vissza a fejünk fölé. Eközben a lábunkat szorosan összezárjuk, törzsünkkel pedig a delfin mozgását utánozzuk. A lábunkkal tudunk segíteni, hogy a felsőtestünk minél jobban kiemelkedjen. A pillangó számít a legnehezebb úszásnemnek, mivel nagy erő kell ahhoz, hogy mindkét karunkat egyszerre ki tudjuk emelni a vízből, és eközben levegőt is tudjunk venni. Ez az úszásnem kiválóan erősíti a hasizmot, valamint a karokat.
Úszásnemek előnyei és hátrányai
Az alábbi táblázat a 4 úszásnem előnyeit és hátrányait foglalja össze.
Úszásnem | Előnyök | Hátrányok |
---|---|---|
Gyorsúszás | – Leggyorsabb úszásnem – Állóképesség fejlesztése – Egész testet igénybe veszi | – Nehéz lehet a helyes technikát elsajátítani – Időnként megerőltetheti a vállakat |
Mellúszás | – Könnyen megtanulható – Lassú, nyugodt tempójú – Kevésbé fárasztó | – Nem elég hatékony, lassú haladást biztosít – Kevésbé terheli az izmokat |
Hátúszás | – Javítja a testtartást – Könnyű légzés – Kíméli a gerincet | – Kezdőknek nehéz tájékozódni háton úszva – Látványosabb vízben csobbanásokat okozhat |
Pillangóúszás | – Látványos és dinamikus – Egész testet megmozgat – Erősíti a törzset és az izomzatot | – Nagyon fárasztó és energiaigényes – Nehéz elsajátítani, technikailag kihívást jelenthet |
Miért érdemes úszni?
Az úszás az egyik legegészségesebb mozgásforma, amely szinte minden izomcsoportot megmozgat, miközben minimális terhelést ró az ízületeidre. Segít a szív- és érrendszer egészségének javításában, csökkenti a stresszt, és még fogyáshoz is kiváló. Az úszás különösen jó választás azoknak, akik ízületi problémákkal küzdenek, vagy egyszerűen csak egy élvezetes és frissítő mozgásformát keresnek.
Ne feledd: bármelyik úszásnem mellett döntesz, az egészségedet és jóllétedet támogatod vele! Akár gyors tempóban szeretnél versenyezni, akár nyugodtan lebegni a vízen, az úszás mindig remek választás.